Kuşburnu

kusburnunun_faydalari-cayi

KUŞBURNU

Diğer İsimler: Yabanigül, Köpek- gülü.

Latince Adı: Rosa Canina.

Bitki: 2-3 metre yüksekliğinde, sar­kık dallı, dikenli beyaz veya pembe çi­çekli, turuncu veya kırmızı meyvaları olan, orman açıklıkları ve yol kenarla­rında yetişen bir çalıdır.

Yetiştiği Yerler: Karadeniz bölge­si, İstanbul ve Ankara civarında bulu­nabilir.

Tarihçe: Amerikan kızılderililerinin C vitamini yetmezliği olan skorbüt has­talığından şikayet etmemelerinin en önemli sebeplerinden biri tüm yıl bo­yunca kuşburnu yemeleriydi.

  1. Dünya Savaşı sırasında yokluk günlerinde İngiliz’ler bahçelerindeki kuşburunlarını zengin vitamin içerikleri nedeniyle yediler ve sağlık bakanlığı da bunu tavsiye etti.

Kullanılışı: Kuşburnu meyvaları ezme olarak veya reçel yapılarak kul­lanılır. Reçel yapmak için meyvalar su­da kaynatılarak ezilir, elekten geçirile­rek çekirdekleri ayrılır, sulu kısım kıva­mı yoğunlaşıncaya kadar kaynatılır.

Ayrıca kuru meyvalar toz haline ge­tirilip veya suda kaynatılıp içilerek te kullanılabilir. Kuşburnu şerbeti klasik Osmanlı şerbetlerinden biridir.

İçindeki Maddeler: Şekerler, sitrik ve malik asid, tanen ve başta C olmak üzere, A, B vitaminleri taşır.

Tıbbî Etkiler: Kabız yapıcı ve idrar sökücüdür. Kuşburnu çayı içerdiği bol miktarda vitamin ile genel direnci arttı­rarak grip, nezle gibi hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar. Soğuk içilmesi vücud hararetinin düşmesine yardımcı olur.

Bu etkiler için 5 gr. kuru bitki 1 fin­can kaynar suda 0.5 saat demlenir ve bu ılıdıktan sonra günde 4-5 kez içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir