Kekik

kekik-faydalari

KEKİK

Latince Adı: Thymus Serpyllum.

Thymus Vulgaris.

Bitki: Ortalama 50 cm boyunda, yaz aylarında pembe veya beyaz renkli çiçekler açan, keskin kokulu, dağlarda, yol kenarlarında rahatlıkla

rastlanabilen otsu bir bitkidir.

Yetiştiği Yerler: Avrupa, Balkan­lar, Anadolu ve Güney Asya dağların­da çok yaygındır.

Tarihçe: Eskiden kuru kekik evde yakılarak evin havası temizlenir ve ve­badan koruduğuna inanılırdı. Kekik ay­rıca Batı Avrupa’da mezarlıklara ekilen ve cenaze taşınırken yanına konan bir bitki olmuştur. Yine acayip bir bâtıl ina­nışa göre, evin bahçesine kekik ek­mek, cinleri eve getirir ve görüntüleri­nin yakalanmasını engeller.

Kullanılışı: Yaz aylarında toplana­rak demetler halinde kurutulur. Kuru şekilde toz haline getirilerek, suyla kaynatılarak veya damıtma ile yağı çı­karılarak tıbbî amaçlarla faydalanılır.

Kekik aynı zamanda bilhassa ızga­ralar ve et yemeklerinde kullanılan bir baharattır.

İçindeki Maddeler: Acı madde saponin tanen ve içinde timol, karvakrol gibi maddeler bulunan uçucu bir yağ taşır.

Tıbbî Etkiler: Baharat olması se­bebiyle iştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı ve barsak gazlarını giderici özelliği vardır.

Ayrıca spazm ağrılarını azaltıcı, id­rar söktürücü, barsak kurtlarını düşü­rücü ve kan dolaşımını hızlandırıcı et­kileri mevcuttur.

Spazm ağrılarını azaltan spazm çö­zücü etki bronşlarda da kendini gös­terdiğinden astım gibi spazm kompo- nentinin de bulunduğu öksürüklü has­talıklarda faydalı olur. Çocuklarda da boğmaca öksürüğüne oldukça faydalı­dır. Bunun için 50 gr. kekik 1 Lt . suda kaynatılır ve günde 4 fincan içilir.

Haricen özellikle kekik yağı mikrop öldürücü olarak basit yaralarda tercih edilebilir. I. Dünya Savaşı sırasında bu şekilde tüketilmiştir. Dişeti iltihapların­da ağızda çalkalama şeklinde kul­lanılabilir.

125 gram kekik 1 İt. suda kaynatılır ve saçlar bu suyla yıkanırsa kırılan ve dökülen saçlara canlılık verir. *

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir