isot

isot

İSOT NEDİR: İsotun kelime anlamı eski Türkçe kökenli olup (ısı ve ot) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden geliyor. ŞANLIURFA’NIN İSOTU ÜÇ RENKTEN OLUŞMAKTADIR: Her üç renk isotumuzun ham maddesi Şanlıurfa topraklarımızda yetişen uzun,kıvrık,üç beş burunlu,etli,kırmızı renkli 8-10 tanesi 1 kg.gelen tatlımsı acı olup bol miktarda glikoz içerdigi için (Alfatoksin) kansorijen madde içermeyen özelliklere sahiptir. 1-Kırmızı renkli isot: (kebap ve yemekler için olmazsa olmaz malzemesidir). 2-Mor renkli isot: (kısır ve lahmacun için olmazsa olmaz malzemesidir). 3-Siyah renkli isot: (çigköfte için olmazsa olmaz malzemesidir).

 

İSOT ALFATOKSİN İÇERMEZ: Şanlıurfa biberinin 20 cins çeşidinin oldugunu,Şanlıurfa isot’unun glikoz oranının çok yüksek oldugunu ve alfatoksin oluşturmadıgını Ş.Urfa isot’unu her insan rahatlıkla yiyebilir.Alfatoksin oluşturmayan isotumuzda capsisine (Alkolit)oranı fazla,daha tatlımsı,fazla yakıcı olmayan bir tada sahiptir.100 gr.biberde 318 kalori enerji,148 miligram kalsiyum,76 mg c vitamini(tazede 340 mg),8,1 gr.su,2 bin 14 mg.potasyum,41 bin 610 ıua vitamini 12 gr.protein,203 mg fosfor,15 mg b3 vitamini,17,3gr.yag,152 gr.magnezyum,2 mg b2 vitamini,65,6gr.karbonhidrat,30 mg sodyum,1mg b vitamini,24,9lif,8 mg demir,acılık ve renk maddesi gibi organik bileşikler içerir.

 

KIRMIZI RENKLİ İSOT’UN YAPIM AŞAMA TARİFİ: Özellikle Şanlıurfa topraklarımızda yetişen biberlerin tohumları çıkarılarak 3-4 parçaya ayrılıp evlerimizin üstüne (damlara) bezler serip bezlerin üzerine bırakıyoruz,20 gün gece gündüz güneş gören biberlerimizin kurutulup, isot haline geldikten sonra taş dübeklerde ögütülüp toz haline gelen 100 kg.isot için 4 kg. halis zeytin yagını ısıtıp soguyan yagı İsotun üzerine döküp harmanlıyoruz.