ıhlamur

ihlamurun-faydalari

IHLAMUR

Latince Adı: Tilia Cordota Miller.

Tilia Platyphyllos Scop.

Bitki: Haziran-Temmuz ayları ara­sında sarı-beyaz çiçekler açan ağaç­lardır.

Yetiştiği Yerler: Ekseriya orman­larda bulunursa da birçok türleri süsağacı olarak, bahçe ve parklarda yetişti­rilmektedir.

Ihlamur bir Avrupa ağacıdır. Yurdu­muzda da daha çok Kuzey Anadolu’da olmak üzere bulunmaktadır.

Kullanılışı: Ihlamur çiçekleri ilkba­harda toplanarak, gölgede kurutulur. Çiçekler yapraksız olursa bu daha makbul olup 1. kalite sayılır. Yapraklı ıhlamur çiçekleri ise içerdiği yaprak oranına göre 2 veya 3. kalite olur.

Ihlamurun diğer bir kullanımı da ağacın kurutulmuş dal ve gövde ka­buklardır.

Ihlamurun çiçekleri olsun ağacının kurumuş kabukları olsun suyla kayna­tılarak içilir. Ihlamur ayrıca çok bilinen sıcak içeceklerden biridir.

İçindeki Maddeler: Çiçeklerde ta­nen, müsilaj, şekerler, hesperidin, su­dorific glikozit, saponin ve uçucu bir yağ taşımaktadır. Yapraklarda tiliacin isimli bir glikozit ve müsliaj mevcuttur.

Kabuklarda da müsilaj vardır.

Tıbbî Etkiler: Ihlamur tadı ve koku­su ile hoş bir içecek olup ferahlık ve­rir, yatıştırıcı ve hafif uyutucudur. Ya­tıştırıcı etkisi sebebiyle II. Dünya sava­şı sırasında hekimler tarafından halka tavsiye edilmiştir. Fransa’da yaramaz ve hareketli çocukların ebeveynlerine, onlara bol bol ıhlamur çayı vermeleri önerilmektedir. Bu etkileri elde etmek amacıyla hepimizin bildiği ıhlamur çayı dışında iki karışım daha önerebiliriz.

35’er gram mürver çiçeği, ıhlamur ve papatya karıştırılıp bundan 4 çorba kaşığı 1 İt. suda kaynatılır, 10 dk. demlenmeye bırakılır ve sıcak olarak içilir. Bu işlem günde 3-4 kez tekrarla­nabilir.

Diğer bir karışım ise, 10 gr. pilacar- pus jabarandi 20’şer gram mürver çi­çeği ve ıhlamur ile elde edilir. Bundan 1 çay kaşığı 1 bardak kaynamış suya atılır ve 10 dk. sonra içilir. Bu işlem günde 5-6 kez tekrarlanabilir.

Özelikle sıcak içilmesi sebebiyle terletici ve idrar söktürücü etkileri de görülür.

Saponin maddesi sebebiyle bal­gam söktürücü ve göğsü yumuşatıcı­dır. Bu etkilerinden dolayı ıhlamur so­ğuk algınlığı ve nezlede hastayı terle­tip, göğsünü yumuşatma amacıyla ve­rilir. Aynı zamanda hastanın genel di­rencini de arttırır. Amerika-Chicago Üniversitesi’nde 2 çocuk doktoru Tra- isman ve Hardy’nin yaptığı deneysel çalışmalarda ıhlamur ve yatak istiraha- tinin grip ve soğuk algınlığının en etkili tedavilerinden biri olduğu ispat edil­miştir.

Doğu Avrupa’da geleneksel olarak- sinirsel yüksek tansiyon için kullanıl­maktadır. Bu sebeple yüksek tansiyon sebepli baş ağrılarında da faydalı ola­bilir.

Bilhassa kabuklar bol miktarda mü­silaj taşıdıklarından hafif müshildirler. Ayrıca safra salgısını uyararak bazı hazımsızlık vakalarında iyileşme sağ­layabilir. Bunun için 100 gr. kabuk 1 İt. suda kaynatılarak günde 3 bardak içi­lir.

Ihlamur suyuyla yapılan banyonun dinlendirici yorgunluk giderici ve sinir­leri teskin edici etkisi olduğu bildiril­mektedir.

Saçlara canlılık kazandırır, yorgun­luk sebebiyle gözlerde meydana gelen kızarıklıkları alır. *

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir