Ginseng

Panax_Ginseng

Latince Adı: Panax Ginseng.

Bitki: Bütün yıl boyunca yapraklı, yeşilimsi gri 2 parçalı köklü, beyaz çi­çekli, 60 cm boyunda ve soluk kırmızı renkli meyveleri olan bir bitkidir.

Yetiştiği Yerler: Doğu Asya’da özellikle Kuzey Kore ve Mançurya’da ormanlarda vahşi olarak yetişir ve tıbbî bitki olarak bilhassa Çin’de ünlü oldu­ğundan tarlalarda yetiştirilir. Üretimi zordur.

Kullanılışı: Ginsengin en iyi kulla­nılış şekli köklerinden elde edilen su yudur. Kore ve İsviçre’de bu sıvı şir­ketler tarafından elde edilmekte ve ti­carete sunulmaktadır. Ayrıca yine aynı şirketler tarafından üretilen haplar da mevcuttur.

İçindeki Maddeler: Saponinler, ginsenin, panaxin gibi glikozidler, uçu­cu yağ, panasik asid, B1 ve B2 vita­minleri ve fosfatlar içermektedir.

Tıbbi Etkiler: Uzakdoğu’nun en eski tıbbî bitkilerinden biridir. Özelikle Çin ve Kore’de ginseng ile başarılan mucizevi tedavilerden bahsedilmekte­dir. Bir çok amaçla tedavide kullanıl­makla beraber bunlardan en önemlileri yaşlıları zinde tutması, ihtiyarlık belirti­lerini geciktirmesi ve cinsel isteği arttırması olarak sayılabilir.

Ginsengin etkilerinin temeli genel olarak tonik ve santral sinir sistemi uyarıcısı olmasından ileri gelir. Bu özellikleriyle halsizlik, sinir yorgunluğu, düşük tansiyon, hafif streslerde fayda sağlayabilir. Ayrıca Schert’in raporları­na göre şeker hastalarında kan şekeri-‘ nin düşük tutulmasına yardımcı olmak­tadır.

Ginsengin en sık kullanılan amacı yaşlı kimselerde fizik ve akli kapasiteyi arttırmak ve başağrısı, sıkıntı gibi süb­jektif şikayetleri ortadan kaldırmaktır. Yaşlı insanlar ginseng kullanımı ile kendilerini daha iyi hissettiklerini ifade etmektedirler.

Günümüzde ginseng kullanılarak üretilmiş o kadar çok müstahzar vardır ki evde hazırlamaya gerek yoktur. *

ginseng

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir